Pts - Cmts 09:00 - 20:30, Tel: 05055541919
Chip Tuning - Araç Yazılım

Chip Tuning - Araç Yazılım

Chip Tuning, otomobillerin motor kontrol ünitesini ele alan ve bu ünitenin içinde ki yazılımı değiştirmek ve otomobilin performansını arttırmak için kullanılan yöntemdir. Bu yöntem günümüzde çoğunlukla otomobillerin yakıt tüketimlerini azaltmak, otomobillerin güç ve tork sınırlamalarını arttırmak için kullanılmaktadır.

Chip tuning uygulamaları, motorda ateşlemeyi gerçekleştiren yazılımı değiştirmek ile başlamış olup motorda ki performansı arttırmak için yapılan çalışmalar ile daha da gelişmiştir. Otomobillerde bulunan chipler içinde ortam sıcaklığı, hava akışı, hava basıncı ve yakıt püskürtmesi gibi bilgiler yer almaktadır. Yazılım değiştirme uygulaması ile genel anlamda planlanan chipler içinde yer alan yazılım bilgilerinin bilgisayar aracılığı ile güncellenmesi ve değiştirilmesidir. Eğer chiplerde her hangi bir düzenleme sağlanamaz ve içinde bulunan yazılım bilgileri toparlanamaz ise eski yazılım yerine yeni bir elektronik devre kurulabilir.

Otomobil Yazılım değiştirme işlemi ile gerçekleştirilen yakıt tasarrufu ve performans konusunda ki değişikliklerin yanı sıra aynı zamanda araç sınırı eklenmesi, araç sınır hızının kaldırılması ve motor gücünün sahip olduğu gücün düşürülmesi gibi işlemlerde yazılım değiştirme yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.

Araçlara uygulanan bu uygulamanın genel anlamda ki işlem sırası, otomobil üzerinde yer alan orijinal yazılımın okunması ve bilgisayara kaydedilirken aynı zamanda yedeğinin alınması, otomobilin üzerinde yer alan orijinal yazılımın Remap sayesinde düzenlenmesi, Remap işlemi uygulanan orijinal bilgilerin tekrar otomobil yazılımına yüklenmesidir.

Yazılım değiştirme uygulaması iki farklı şekilde yapılmaktadır.

Uygulanan ilk yöntem orijinal chipin sökülmesi ve yerine yenisinin takılması ile gerçekleştirilmektedir.

Uygulanan ikinci yöntem ise orijinal chip eğer programlanabilir bir yapıya sahip ise otomobilin yazılımına modifiyeli programın aktarılmasıdır. Uygulanan bu iki yöntem sayesinde genel anlamda otomobilde performans artarken, araç günlük kullanım koşullarına daha hızlı ve canlı bir tepki verecektir. Otomobil yazılım değiştirme işlemi hem dizel araçlara hem de benzinli araçlara uygulanabilmektedir.

Araçlarda online yazılım değiştirme işlemi için gerekli olan malzemeler otomobilde bulunan yazılımın okunmasına yardımcı olacak bir cihaz, bir Remapper (dosya uzmanı) ve bir bilgisayara ihtiyaç duyulacaktır. Online yazılım değiştirme işlemi için öncelikle otomobilde bulunan OBD soketi üzerinden Ecu’nun sökülmesi gerekmektedir. Sökülen Ecu’nun bağlantı uçlarından ve BDM modülü üzerinden otomobilin yazılımını rahatlık ile okuyabileceksiniz.

Otomobilin yazılımını okunabilir hale getirmiş iseniz eğer tam olarak araç yazılım bilgilerini görebilmek için dosya uzmanlarından yardım almanız gerekmektedir. Remap uzmanı arkadaşlar dosyayı okumak konusunda size yeterince yardımcı olacaklardır. Daha sonra okunan otomobil yazılımının mail aracılığı ile dosya uzmanı arkadaşlara gönderilmesi gerekmektedir. Yazılım değiştirme uzmanları inceledikleri dosya üzerinde düzenleme işlemini gerçekleştirmekte ve tekrar mail yolu ile bu yazılımı siz araç sahiplerine göndermektedirler.

Bilgisayara mail atılan düzenlenmiş dosyayı tıpkı araçtan okuduğunuz şekli ile araca yükledikten sonra aracınız için yapmak istediğiniz chip tuning işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Yapılan bu yazılım işleminden sonra eğer isterseniz yine aynı okuma yazma mantığı ile otomobilinizi eski düzenlenmemiş dosyası ile eski haline getirebilirsiniz.

Aynı zamanda bilinmelidir ki otomobil yazılım uzmanları araçlar için özel yazılımlar da üretmektedirler. İsteğiniz üzerine, yakıt veya performans için özel yazılımlar üretilmektedir.

Otomobilin yazılımını değiştirmek için bir yazılım cihazına sahip olmanız gerekmektedir. Yazılım değiştirme işlemi için birçok firma gerekli ürün ve destek ekip ile destek vermektedir. Ayrıca yapılan chip tuning işlemi aracınız için oldukça sağlıklı bir tercih olacaktır. Bu yöntem ile otomobiliniz rahatlayacak, dizel partikül filtresi iptali sağlanacak, arıza kodu onarımı gerçekleşmiş olacak ve otomobilinizin motor ömrü uzayacaktır.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı